среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachetki te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, prostej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia lub wstępnie obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy sztachety z plastiku na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor głazów na sztacheta z plastiku na ogrodzenie i furtę ze sztachetek, przybierają one wtedy różne pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż wycina się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno też siekać na sześciany o proporcjonalnych kształtach, wykorzystywane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je dzielić przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z PCV używa się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na sztachety z Winylu na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu i własnych upodobań forma kamiennych tafli może być różny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i sztachety z Winylu na plot i furtkę ogrodzeniowa unosi się z skał różnorodnego kształtu, ułożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kafli o nieproporcjonalnych konturach, powinno się je trafnie zestawiać tzn. tak, tak aby kształt każdego następnego integrował się z poprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają też mchem a także glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Sprofilowane firmy czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий