понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot inaczej żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia role ogrodzenia, choć częstokroć służą także za ozdobę. W większości wypadków takie sztacheta plastykowe stawia się w słonecznych miejscach, gdzie prędko rosną i mocno gęstnieją. Sporo uroku maja również takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza poprzez cieniste zaułki skweru. Ciemna zieleń liści z przejrzysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek względnie kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazki, a rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w skwerze, oraz nasze preferencje a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju same wzrastają, nierzadko także bujnie rozkwitają, ale wymagają także sporo przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone sztachety z plastiku z Pelplina zdołają być nadzwyczaj smukłe, chociaż wypada je regularnie skracać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie plot konstruuje się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio znosi susze,
•w mgnieniu oka rośnie,
•regularnie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety PVC stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy wiele miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий